Necip EMEK'in anlattığına göre, köyümüzün bilinen ilk hacısı Alaattin ŞAFAK'tır. (Alaattin Hoca)
Kambur Zeynep'in babası Amerikalı, Amerika Birleşik Devletlerinde 22-23 yıl kalmış. Oradan bir kadınla Mısır'a gelmiş. Kendisi çarşıda alışveriş yaparken bu kadın kaldığı otelde öldürülmüş ve ziynet eşyaları çalınmıştır. Daha sonra hanımının katili suçlamasıyla Amerikalıyı hapse atmışlar, 3-4 yıl cezaevinde kaldıktan sonra bir yolunu bulup Bulgaristan'a kaçmış ve daha sonra oradan köye dönmüştür.
Seferberlikten önce 18 Kasım'da Bellik Yusuf'un hanımı Elif Semeği deresinde bulunan Kımılın değirmenine gitmiştir. Dönüşte kendisine çok kış var, gitme demişler ama o bana bir şey olmaz diyerek yola çıkmış, kar ve tipi nedeniyle yükü ağpuvarda bırakmış, eşeği bugünkü Adil'in puvarının yanında donmuş, kendisi kurt gediğine yetişmeden, oğlu ise kurt gediğinde donarak hayatını kaybetmiştir. 1944 yılının 22 ocağında Mahmut Çavuş ve Kamber Gurun dallarının içinde kışa yakalanmışlar, Kamber bu dalların içinde donarak ölmüş, Mahmut çavuş ise yoğun tipi nedeniyle köyün yolunu şaşırdığı için temire tarafına doğru gitmiş ve orada donarak ölmüştür. Kamber aslen semeğilidir, bunlar asker dönüşü Bostancık üzerinden köye gelirken Arapça harmanı mevkiinde kar ve tipiye yakalanmışlardır.
Şubat ayı 29 çekerse o yıla Kabise denir, eğer 28 çekerse o yıla Basite yıl denir. İçinde bulunduğumuz yıl 4'e küsüratsız bölünürse o yıl Kabise olur.
Şubat ayı 29 çekerse o yıla Kabise denir, eğer 28 çekerse o yıla Basite yıl denir. İçinde bulunduğumuz yıl 4'e küsüratsız bölünürse o yıl Kabise olur.
Kasım günleri 7 Kasımda başlar ve 180 gün sonra 5 mayısta biter. Hızır günleri ise 6 mayısta başlar ve 185 gün sonra 6 Kasımda biter.
Kış yarısı Rumi hesaba göre 15 Ocak, Miladi hesaba göre 28 Ocaktır. TAHRİK Sallandırma işi 28 Ocakta yapılır. Kış yarısından 11 gün sonra kuyruk (Kuyruklu yıldız) akşam görünür. Buna Kuyruk Cengi denir. Kış yarısı başlayıp 11 gün rüzgar eser ve kuyruk cengi biter. Bir de yaz aylarına kuyruk cengi olur ama bu kez kuyruklu yıldız akşam değil sabah şafak attıktan sonra köyümüzün güneydoğusunda bulunan EŞME tepenin üzerinde görünür ve genelde titriyormuş gibi bir görünümü vardır. 28 Temmuzda görünür ve 2 -3 gün rüzgar eser yani yaz ayında görünen kuyruk cengi kısa sürer.
Miladi 20 Şubat'ta ilk cemre havaya, 28 Şubat'ta toprağa, 7 veya 8 Mart'ta suya düşer. 8 Marttan itibaren havalar ısınmaya başlar.
Rumi 9 Mart, Miladi 22 Mart'ta Mart 9'u soğukları olur ve genelde karla karışık yağmur, ( Çepel) yağar. Bu yağışlar 3-4 gün sürer. Rumi 5 Nisan, miladi 18 Nisan'da Abrel beşi olur. Bu soğuk havalar yaklaşık 5 gün sürer ve genelde kar yağar. Korkma zemherinin kışında Kork Abrelin beşinden Çift öküzü ayırırmış eşinden Yaz aylarında ayrıca Hozzuk çiçeği soğukları olur
Köyümüzdeki en geniş araziye sahip olan Fadıllıoğlu Arapgir'de ev yaptırırken, hezan ve döşemeleri köyde bulunan Fadıllı deresinden köylü omuzlarında ücretsiz olarak Arapgir'e taşımışlardır. Bu gönüllü bir taşıma değil zorla taşıtmadır. Fadıllıoğlu köyde gezerken, köylü ineklerini Fadıllıoğlu almasın diye korkusundan dışarı çıkaramıyormuş. Fadıllıoğlu beğendiği ineği sahibinin rızası olmadan zorla elinden alıyor, karşılığında bir çuval topraklı buğday veriyormuş. Çuvallarda buğdaydan çok toprak çıktığı için Fadıllıoğlu tarlalarda toprak bırakmadı diye espiri yapılıyormuş. O günlerin canlı tanığı Havva DERİN ( bugün 94 yaşında-2003 yılı), o zamanlar devlet yoktu, devlet Fadıllıoğluydu, her istediğini yaptırıyordu diyor.

  « Geri 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 İleri »