Haberler

 

Trafik Kazası

 

20 Eylül 2008 tarihinde Dışderik yolunda Abdullah Karameşe’nin oğlu Murat Karameşe trafik kazası geçirmiştir. Kaza nedeni ile ağır yaralanan Murat Elazığ Araştırma Hastanesine kaldırılmıştır. Halen hayati tehlikesi Murat’a Allah’tan acil şifalar diliyoruz.

2008-09-20 00:00:00

Yazlaklar 5. Kez Şenlendi

 

Bu yıl 5.sini düzenlemiş olduğumuz Yazlak Şenliklerini 17 Ağustos 2008 tarihinde gerçekleştirdik. Çok sayıda bürokratın ve çevre köy ve ilçelerden misafirlerin katıldığı şenliklerimize Aktaş’lı hemşerilerimizin ilgisi görülmeye değerdi. Şenliklerimiz Malatya ve Adıyaman ile Çevre illerdeki yerel gazetelerde 1. Sayfadan ve geniş olarak yer aldı. Katkısı olan ve şenliklere katılarak bu mutlu günümüzde bizlerle beraber olan herkese şükranlarımızı sunuyoruz.

2011-05-20 14:49:47

Dağa yeni çeşmeler yapıldı

 

Mihrali Topaloğlu adına Dolmay’a çeşme yapıldı. Rahime Sağlam (Müftü Abla)’da dağa çeşme yaptırdı. Ayrıca Mevlüt Şener Adil’in Puvarına ilave su katarak çeşmeyi yeniden elden geçirdi. Hayır sahiplerine teşekkür ediyoruz

2011-05-20 14:49:33

Resimlerle ilgili duyuru

 

Hemşerilerimizin sitemize gösterdiği ilgi dolayısıyla çok teşekkür ediyoruz. Bir çok hemşerimiz kendi vesikalık resimlerini ya da iş yerleri ile ilgili resimleri bize göndermektedir. Sitemizde özellikle nostalji bölümünde daha ziyade hayatta olmayan, aramızdan ayrılan hemşerilerimizin resimlerini yayınlıyoruz. Toplu olarak çekilen resimlerde resimdekilerden en az birinin hayatta olmaması halinde o resmi de yayınlıyoruz. Ayrıca köyümüz ile ilgili olmak kaydı ile ve köye özgü çağrışımlar yapan, resimleri yayınlıyoruz. Hayatta olan hemşerilerimizin hepsinin resimlerini yayınlamaya sitemizin kapasitesi elverişli değildir. Bu konuda bize anlayış göstereceğinizi umuyor katkılarınızı bekliyoruz.

2011-05-20 14:49:17

17.Ağustos'ta 5. kez yazlaklardayız

 

Bu yıl 5. Sini düzenleyeceğimiz Yazlak Şenliklerini 17 Ağustos 2008 Pazar günü gerçekleştireceğiz. Tüm hemşerilerimizi Şenliklerimize bekliyoruz.

2011-05-20 14:49:02

İmam evini yeniliyoruz

 

Köyümüzde bulunan tek katlı İmam Lojmanı yıkılarak iki katlı betonarme olarak yapılmaktadır. 1. Kat; Kur’an Kursu olarak hizmet verecek, 2. Kat ise İmam Lojmanı olarak kullanılacaktır. Hayırseverlerin katkılarını bekliyoruz.

2011-05-20 14:48:35

Köy içme suyu şebekesi yenilendi

 

1954 yılında yapılan ve o günden bu yana hiç değiştirilmeyen, köy içme suyunun kaynağı Modan Peglerindeki şebeke hattı yenilendi. 1954 yılında kazma kürekle yapılan ve yüzeysel olarak döşenen içme suyu boru hattı sökülerek, iş makineleriyle daha derin hendekler kazıldı, bölge de boşa akan sular kaynağa ilave edilerek şebekeye dahil edildi. Böylece köy içme suyu sıkıntısı giderilmiş oldu. Heyetimiz son 3-4 yıldır yaptığı çalışmalarla içme suyu olarak köye gelebilecek tüm suları köye getirmiştir. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.

2011-05-20 14:48:21

Yangın

 

2 Ekim 2007 salı günü köyümüz Dişderik mezrasında ikamet eden Yayha SAĞLAM'ın evi yanmıştır. Kendisine geçmiş olsun dileklerimizi iletirken tüm köylülerimize yangın söndürme sırasındaki ve daha sonraki yardımlarından dolayı teşekkür ediyoruz. Bu durum köye bir an önce yangın vanalarının takılması zorululuğunu bizlere bir kez daha hatırlatmıştır.

2007-10-02 00:00:00

Köy Hizmet Binası açıldı

 

Yaklaşık iki buçuk yıldır inşaatı devam eden Köy Hizmet Binasını tamamlayarak hemşerilerimizin kullanımına açtık.Köy meydanında bulunan ve iki kattan oluşan binanın birinci katında genişçe bir salon ve muhtarlık odası, ikinci katında ise dört adet misafir odası bulunmaktadır.Misafir odalarının hepsinde banyo ve WC olup, takılan güneş enerjisi sayesinde 24 saat sıcak su akmaktadır.Odalarımızın hepsinde Televizyon, büro tipi buzdolabı, yemek yapmak için set üstü ocak ve mutfak eşyası, üçlü çekyat,yemek masası ve 4 sandalye ile ortopedik iki yatak, elbise dolabı ve bulunması gereken diğer eşyalar mevcuttur.Her türlü konfora sahip odaların temizliği düzenli olarak yapılmakta olup günlüğü 10 YTL karşılığı köyde evi olmayan hemşerilerimizin hizmetine sunulmuştur.Yılın 12 ayı binamız kullanıma açıktır.Köy meydanının parke taşla kaplanmasından sonra bina daha da güzel bir görünüme kavuşmuştur.Hayırlı olsun diyor emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

2011-05-20 14:47:40

Meydana kilit taş döşendi

 

Köy meydanına kilit taş döşeyerek köyün çehresini değiştirdik.Kilit taşları Malatya İl Özel idaresinden iki yıllık yoğun bir uğraştan sonra alabildik.İşçilik ve bir kamyonu nakliyesi ile birlikte 450 YTL’ye mal olan elenmiş kum masraflarını köylü karşıladı.Gece saat 02:00’a kadar devam eden 5-6 günlük çalışmalardan sonra Şenlik günü açılışını gerçekleştirdik.Hedefimiz köyün sokaklarını da bu şekilde kilit taşla güzelleştirmek.Çalışmalara birkaç kişi hariç tüm köylü elinden geldiğince katıldı.Hepsine teşekkür ediyoruz.Kaderin garip bir tecellisi, her zaman olduğu gibi gerek köy meydanında en çok oturan ve köyün güzelleşmesi için konuşanlar, gerekse İzmir de olup da üst perdeden konuşup akıl verenler bu çalışmalarda ellerini sıcaktan soğuğa vurmadılar ve bu anlaşılmaz tavırlarıyla çalışanların motivasyonunu olumsuz etkilediler.Aynesi iştir kişinin lafa bakılmaz, görünür akılı eserinden.

2011-05-20 14:47:24

Yazlak şenlikleri görkemli geçti

 

Geleneksel hale getirdiğimiz Yazlak şenliklerinin bu yıl 4.sünü gerçekleştirdik.Yüksek bir katılımın olduğu şenliğimiz gayet görkemli geçti.Bu yıl yine misafirlere etli bulgur pilavı,ayran,söviş ve üzüm ikram edildi.Şenliğin başlangıcından bitişine kadar Fethi Derin ağabeyimizin demlediği çaylar afiyetle içildi.Malatya ve Arapgir protokolu ile siyasilerimizin ,meslek odalarımızın ve çevre köy ve ilçelerin yoğun ilgi gösterdiği şenlik büyük övgü aldı.Arapgir ve çevresinin en güzel şenliklerinden biri olarak kabul edilen Yazlak Şenlikleri,siz hemşerilerimizin katkı ve katılımı ile ileriki yıllarda çok daha güzel olacaktır.Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

2011-05-20 14:47:01

Dişderiğe ilave içme suyu

 

Dişterik mezrasına Almalıkol mevkiinden ilave içme suyu getirildi.Devlet-Vatandaş işbirliği ile yapılan çalışmalar sonunda içme suyu şebekesi de yenilenmiş oldu.Hayırlı olsun.İnşallah zobudaşının suyunu da kanallara alır sulama suyu sorununu da çözmüş oluruz.

2011-05-20 14:46:45

Tohum evine havuz yapıyoruz

 

Sulama amaçlı olarak tohum evine havuz yapılması düşünülmektedir.Maddi ve manevi katkılarınızı bekliyoruz.Köyün etrafını sulayacak ve yeşillendirecek bu havuz için ilave su arayışımız sürerken,çoğu zaman geceleri boşa akan yazlağın suyunu da sadece geceleri olmak üzere kullanmayı düşünüyoruz.Bazıları köyün etrafında arazimiz yoktur diyor,haklılar ama bir kısım komşular köyün etrafını değerlendirirse dişteriğe,gebiğe,yazlağa,dereye,ağpuvara sebze ekenler sulama işini daha kolay yaparlar ayrıca saydığımız yerlere uzak diye gidemeyen yaşlılarımız köyün etrafını değerlendirmiş olurlar.Hemen bu fikre karşı çıkmayalım,aklı selimle düşünüp köyümüze bir hizmet daha kazandıralım.Gençler size yine çok iş düşüyor,büyüklerimizi ikna edip elbirliği ile bu işi başarmalıyız.Aktaşlı gençler hep zora talip oldular ve sonunda başardılar.

2011-05-20 14:45:41

Su saatleri takılıyor

 

Köy içme sularına son üç yılda iki kaynak ilave ederek köye gelen suyu iki katına çıkardık ama buna rağmen yaz aylarında içme suyu sorunu yaşanıyor.Köyde 8-10 ev dışında herkes tüm uyarılara rağmen az veya çok evlerinin etrafına sebze ekip bu sebzeleri içme suyu ile suluyorlar.Yazın bazı evler çeşmelerini hiç kapatmıyorlar,bu kadar harcamaya Fırat nehrini bağlasanız yine yetersiz kalır.Herkesin kendine göre bahanesi var ama köyde de özellikle yazın 3 ay su sıkıntısı var. Heyetimiz köylülerle yaptığı toplantı sonucunda evlere su saati takmaya karar verdi.Belirlenecek miktarın üzerinde su harcayanlar bunun ücretini verecekler.Sanıyorum köyümüzde hiç kimse parasını verir suyu istediğim gibi harcarım deme ruh halini sergilemeyecektir.Bu kararın da hayırlı olmasını diliyoruz

2011-05-20 14:45:23

 

4. Yazlaklar Şenliği 19 Ağustos 2007 de yapılacaktır. Bütün hemşehrilerimizi bekliyoruz.

2011-05-20 14:45:03

 

  « Geri 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 İleri »