SULARIMIZ

Bölgemizin en çok övünülecek yönlerinden biride buz gibi kaynak sularıdır. Gerçi buz gibi suları olmayan bazı kıskanç kişiler, ‘bir yerin havası ve suyu iyi diye övünüyorlarsa bilinki başka bir şeyleri yoktur' deselerde biz bu sözü onların kıskançlığına verip, sularımızla övünmeye devam edeceğiz. Göl dağı ve onun uzantısı olan Modan dağı'nın(salmanoğlu) her derde deva buz gibi kaynak sularını içerek ve bölgenin havasını teneffüs ederek büyüyen nesiller ‘olamazsın beş beldenin birinden, Divriği'den, Eğin'den (Kemaliye), ARAPGİR'DEN, Darende'den, Gürün'den' sözünü milletin hafızasına nakşetmiş ve sözün hakkını vermişlerdir. Köyümüzün en meşhur kaynak sularını şöyle sıralayabiliriz; Modan Pegleri, Kırkgöz, Ağpuvar, Kavaklık, Karapuvar, Küllü, Belligin deresi, Canşer, Memmet baba, Evler, Kösenin tutu, Kemer, Çatal puvar , Mustafa Sayın'ın çeşmesi, Harmancık ve Zobudaşı.

Köyümüzün başlıca akarsuları Menteşenin dere, Fadıllının dere ve Miyan deredir.Menteşenin dere ile Fadıllının dere iki dere çatında birleşerek Söğütlü çayı adını alır ve Karakaya barajına dökülür. Bu çayın balıklarının tadına doyum olmaz, Aktaşın gençleri bunu çok iyi bilirler.Menteşenin dereye yapılan sulama tesisleri faaliyete geçemediği için bu derenin suları boşa akmaktadır.Aktaş köyünün tarihindeki tek başarısızlığı ve utancı tirilyonlarca lira para harcanarak yapılan bu tesisi 1996 yılından bu yana faaliyete geçirememesidir.Bu tesis faaliyete geçse kullanılabilir arazinin büyük bölümü sulanabilecek.Tesis tamamlanmış durumdadır.Hangi ürünün ekilmesi daha karlı olur,bu belirlenememiş ve elektrik enerjisi ile çalışacak olan tesisin elektrik ücreti nasıl karşılanacak tereddüdü aşılamamıştır. Aslında sorun köyde genç nüfus kalmadığı için, bu tesis faaliyete geçsede kim ekim yapacak sorunudur. Fadıllı deresi en verimli deremizdir,bu derenin suyu son damlasına kadar bahçelere akmaktadır. Atadan kalma toprak kanallarla derenin suyu bahçelere taşınmaktadır. Buraya beton bir kanalın yapılma zamanı gelmiştir.Miyan dere ise Dişteriğin çayırlarından akar ve temmuz ayına yetişmeden kurur. Dereyi besleyen kaynak suları yazın Dişteriğin bahçeleri suladığı için dere kurumaktadır.

Akarsularımızın rejimi düzensiz ve debileri düşüktür.Sularımızın çevresinde bitki örtüsü zayıf olduğu için ciddi erezyon görülmektedir.Bu sayılan akarsular dışında, kar sularıyla beslenen ve dolayısıyla en geç haziran ayının ortalarında kuruyan kol dediğimiz küçük akarsularımızda vardır.

« İleri 1 2 3 4 Geri»