İYİLİK YAPAN KAZANIR

    

'İyilik yap at denize, balık bilmesede Halik bilir.'

Size iyilik yapılırsa iyilikle karşılık verin, kötülük yapılırsa da yine iyilikle karşılık verin. Evet, kendisiyle barışık, kaprislerinden sıyrılmış olgun insan tavrı. Herkes karakterinin gereğini yapar, küp içindekini dışına sızdırır. Üslubumuzu kendimiz beğenmeliyiz, bu konuda en hassas ölçü kendi vicdanımızdır. Vicdan yalan söylemez. Karşılık beklemeden iyilik yapmak, herkese nasip olmayan erdemli bir davranıştır. Bizim kültürümüzün bireylere yüklediği bir sorumluluktur. Biz karşılık beklemeden iyilik yapalım, ama şuna inanıyoruz ki bu faziletli davranışın mutlaka bize olumlu bir dönüşü olur. Bunun aksini söyleyen anlayışın bir kıymeti harbiyesi yoktur. İyilikten iyilik doğar, işte güzel bir örnek:

          İskoçya'da yoksul mu yoksul bir çiftçi yaşardı. Adı Fleming'di. Günlerden bir gün tarlada çalşırken bir çığlık duydu. Hemen sesin geldiği yere koştu. Bir de baktı ki beline kadar bataklığa batmış bir çocuk, kurtulmak için çırpınıp duruyor. Çocukcağız bir yandan da avazı çıktığı  kadar bağırıyordu.Çiftçi Fleming çocuğu bataklıktan çıkardı ve onu feci bir ölümden kurtardı.

         Ertesi günü Fleming'in evinin önüne gelen gösterişli arabadan şık giyimli bir aristokrat indi. Çiftçinin kurtardığı çocuğun babası olarak tanıttı kendisini. 'Oğlumu kurtardınız, size bunun karşılığını vermek istiyorum'dedi. Yoksul ve onurlu Fleming' Kabul edemem!' diyerek ödülü geri çevirdi. Tam bu sırada kapıdan çiftçinin küçük oğlu göründü. 'Bu senin oğlun mu ?' diye sordu aristokrat. Çiftçi gururla evet dedi. Aristokrst devam etti: 'Gel seninle bir anlaşma yapalım. Oğunu bana ver iyi bir eğitim almasını sağlayayım. Eğer karakteri babasına benziyorsa ileride gurur duyacağın bir kişi olur. 'Bu konuşmalar sonunda Fleming'in oğlu aristokratın desteğinde eğitim gördü.

Aradan yıllar geçti. Çiftçi Fleming'in oğlu Londra'daki St.Mari's Hospital Tıp Fakültesi'nden mezun oldu ve tüm Dünyaya adını 'penisilini' bulan Sir Alexander Fleming olarak duyurdu. Bir süre sonra aristokratın oğlu zatürreye yakalandı. Onu ne mi kurtardı ? 'Penisilin'.

Aristokratın adı:Lord Randolp Churchill.

Oğlunun adı:Sir Winston Churchill.İngiltere'nin kudretli başbakanı.

Kurtaran doktor: Yoksul çiftçinin oğlu Sir Alexander Fleming.

Paraya ihtiycınız yokmuş gibi çalışın.

Hiç acı çekmemiş gibi sevin.

Hiçbir şey beklemeden verin.

Karşılığı nasıl olsa gelecektir.

           CİPDER. Ocak:2011 Sayı:9. Sh:64

   

 

  « Geri 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 İleri »