Değerlere Saygı Lütfen.

    

' İlminden istifade ettiğiniz kimselere hürmet ediniz.'

                                                                   Hadis

  İnsanın değeri ölçülmez boyla enle,

  Yürümek hüner değil yürüyen merdivenle.

İnsan,idealleri,mefkuresi ölçüsünde büyüktür ve değerlidir.Kiminin hayali tüm insanlığı kuşatır,diğeri ise kendisiyle sınırlı kalır.Toplulukları ortak ve büyük idealler,hayaller bir arada tutar ve onlara bir sinerji kazandırır.Hayatta tek amaç servet biriktirmek,tek başarı ise zenginliktir anlayışı hatalıdır,huzursuzluğun nedenlerinden biridir.Tek lokma,tek hırka anlayışı bize yakışmaz ama sonuca giden her yol meşrudur anlayışıda doğru değildir.Hak olan bir sonuca giden yol ve yöntemlerde meşru olmalıdır.Bizim rehberlerimiz olan Peygamberler takip etmemiz gereken yol haritasınıda bize göstermişlerdir.Onlar vefaat ettiklerinde mal-mülk gibi şeyleri miras bırakmazlar,onların mirası davalarıdır.Yalan söylemeyin,haksızlık yapmayın,bir topluluğa duyduğunuz öfke sizi adaletten ayırmasın derler.Onlar yardımlaşın,güzellikleri paylaşın derler.Hasta halimi sormayan,sıkıntımı paylaşmayan,bize ait bir tabirle 'gavur halin nedir 'demeyen,dostlarına sırt çeviren insandan kime ne fayda gelir.

İnsanları tanımanın bir yoluda onunla yolculuk yapmaktır.40 yıl aynı yolda yürüdükten sonra ayrı düşmek anlaşılır gibi değildir.Aynı ağaca bakıp birisi bu çınardır, diğeri ise bu kavaktır diyorsa ortada sorun var demektir. 40 yıllık dostlardan ayrı düştükten sonra isabet etsen neye yarar, kaldıki isabet etmişde değilsin.Hepimiz nerede hata yapıyoruz demeliyiz.

Büyüklere saygı,yapılanı takdir etme,haddini bilme önemli bir insani değerdir.Toprağın altını hatırlamak önemlidir.

Bir Fatiha suresinde 3-5 tane hata yapan bir şahsın, bir hafızı, bir islam alimini ulu orta eleştirmesi abesle iştigaldir, ayıptır.Unutulmasınki kem söz sahibine aittir.

İnsanoğlu kendisine bir sormalı, 'benim kime ne faydam oldu, insanlık için hangi değeri ortaya koydum, yiyip içip yan gelip yatma dışında ne gibi bir idealim oldu ve bu ideal için ben ne yaptım.Kısacası ömrü hayatımda Allah rızası için ne yapabildim.' Bunlara vereceğimiz bir cevap yoksa biz şairin dediği gibi,'toprağın üzerinde habis bir ur gibi yaşıyoruz' demektir.Hayvanlarda yer,içer ve yatar.Bu kadar ekstra donanıma sahip olan insanın bir farkı olmalı.İnsanoğlunun idealleri olmalı, her rüzgara göre yer ve yön belirlememeli,inandığını savunup yaşayabilmelidir.Emeğe, alın terine,çalışmaya,üretmeye,topluma faydalı olmaya değer vermelidir. Abraham Lincoln oğlunun öğretmenine şöyle diyor,'..Ona, kazanılan bir doların,bulunan beş dolardan daha değerli olduğunu öğret.Eğer kendisinin haklı olduğuna inanıyorsa,ona dimdik durmasını ve savaşmasını öğret.' Yani çalıp çırparak, kısa yoldan zengin olma bayağılığına, seviyesizliğine düşmemeyi öğret.Evet,rüzgarlar menfaat ve macera peşinde olanları dağıtabilir,ama mefkure insanlarının saflarını sıklastırır. Onlar Hz. İdris'in dediği gibi,imanla birlikte olan sabrın,kişiyi zafere ulaştıracağını bilirler.

  Cibril,'Ya  Muhammed', 'Allah(C.C.) sana, seninle alakasını kesenle akrabalığını devam ettirmeni, sana vermeyene vermeni ve yine sana zulmedeni de affetmeni emrediyor'.  Taberi.

 Biz  İlme, edebe değer vermediğimiz için kaybettik. Kıskançlığımızın ve hırslarımızın kurbanı olduk.

  Eyvah bu baziçede bizler yine yandık,

  Zira ki ziyan ortada, bilmem ne kazandık.

Bir başka beyit, bu kez Ziya Paşadan değil Nail-i Kadim'den,

        Yıkanlar  hatır-ı naşadımı ya Rab Şad olsun,

        Benimçün namurad olsun diyenler bermurad olsun.               

 

 

 

 

 

        

   

 

  « Geri 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 İleri »